Как да подадете жалба за нарушение на етичните правила за реклама
В Националния съвет за саморегулация (НСС) можете да подадете два вида жалби за нарушение на:
1. Етичния кодекс – по отношение на съдържанието (подвеждане, обида, неподходяща за деца и пр.) на рекламите и другите форми на търговска комуникация или
2. Правилата за онлайн поведенческа реклама – по отношение на насочена към конкретен потребител онлайн поведенческа реклама.
Жалбата е молба, която посочва доказателство за нарушение или повдига въпрос за възможно нарушение, което изисква по-нататъшно проучване.
За регистриране на жалба и процедурата по тях не се плащат такси.
Жалба може да подаде всяко заинтересувано физическо или юридическо лице или държавен орган.
Националния съвет за саморегулация (НСС) може да прояви и собствена инициатива (самоcезиране). Когато НСС се самосезира за нарушение на Етичния кодекс/Правилата, се прилага процедурата, валидна за жалбите от всяко друго физическо или юридическо лице
Жалбите се подават в писмена или електронна форма.
Писмените жалбите се изпращат (чрез е-mail или писмо) на адреса на Секретариата на НСС:
гр. София, бул. „Цар Освободител“ № 14, ет. 1
е-мail: office@nss-bg.org
Електронните жалби се подават чрез попълване на съответната онлайн форма на сайта на НСС www.nss-bg.org.
Жалбата трябва да съдържа следното:
- името, а за юридически лица и ЕИК/данни за съдебната регистрация на молителя;
- адреса (седалището и адреса на управление) на молителя;
- в какво се състои искането и изложение на обстоятелствата, на които се основава жалбата.Жалбата трябва да посочва подробности и сериозни аргументи;
- доказателствата в подкрепа на жалбата;
- подписа на лицето, което подава жалбата, или на неговия пълномощник;
Неподписани или анонимни жалби не се разглеждат от комисията.
Трансгранични жалби
Ако жалбата ви се отнася до реклама с произход извън границите на България, тя ще бъде третирана като трансгранична жалба. Това означава, че тя ще бъде насочена чрез Европейския алианс за стандарти в рекламата (EASA) към органа за саморегулация в съответната страна на произход, където се прилагат местни етични правила. Разглеждането на тези жалби също е безплатно.
За страна на произхода се приема страната, в която е седалището на излъчващата платформа, а в случаите на интернет/дигитални реклами и др. форми на директен маркетинг – страната, в която е седалището на рекламодателя.
В случай, че е невъзможно чрез системата на EASA да се отговори на трансгранична жалба, когато рекламата е насочена към български потребители ( напр. чрез уебсайт, базиран в България или използуващ български език или посочващ адрес за контакт в България или пък когато цените са посочени в български лева), НСС ще предприема мерки да реагира на жалбата, прилагайки Националните етични правила.
Въпреки, че от наша страна ще бъде направено всичко възможно да предпазим българските потребите от вредно съдържание в търговската комуникация, трябва да се отчете факта, че възможностите на НСС са ограничени когато става въпрос за трансгранични търговски съобщения.
ПРОЦЕДУРА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБА